למה דיפ פייק זה הדבר הכי טוב לפרטיות שלכם

בזמן האחרון אני קורא יותר כתבות ופוסטים שעוסקים בסכנות הדיפ פייק וידאו. בקצרה: טכנולוגיות המאפשרות לקחת תמונות ו/או סרטונים ולהציג עליהן פנים של אדם אחר. יש אפליקציה שמאפשרת לקחת תמונה של בחורה בבגד ים ו"להפשיט" אותה באופן מלאכותי. קבוצת יישומים אחרת מאפשרת לקחת סרטון פורנוגרפי ולהשתיל על שחקניות הפורנו פנים של דמויות אחרות, בדרך כלל ידועניות. 

Deepfake tech is being used to create fictitious faces, cats, Airbnbs - Business Insider

על פניו הטכנולוגיות הללו מזעזעות. לכאורה כל הורה חרד מהיום שבו בנותיו ימצאו את עצמן מככבות בתמונות עירום או סרטונים פורנוגרפיים. כל אישה עלולה למצוא את עצמה חשופה לכאורה לגחמות החולניות של קולגה, שכן, או אקס ממורמר. נראה שהדרך היחידה להתחמק מהזוועה היא פשוט להיעלם. לצאת מהעולם המקוון ולהתחבא כדי שהטינופות לא ימצאו אותנו ואת את ילדנו.

אבל אני אומר: ההיפך. הדיפ פייק וידאו יגבירו את הפרטיות שלנו.

דמיינו ידוענית זוטרה (דמיונית) בשם רן-לי ספייס. רן-לי הוציאה כמה שירים שלא זכו לחשיפה, הופיעה בתוכניות ריאליטי אבל הודחה מוקדם מדי כדי להיזכר על ידי הצופים ולפי כל הסימנים היא בדרך לתהומות הנשייה של ההיסטוריה. עוד ידוענית לרגע שהבליחה לכמה רגעים ודעכה לאלמוניות.

אבל לרן-לי יש תוכנית. תוכנית אפלה, תוכנית מטורפת, תוכנית נואשת. רן-לי מזדיינת עם הבויפרנד, מצלמת את כל הסקס הלוהט ו… מעלה את הסרטונים לכמה מהפינות האפלות של הרשת. תוך כמה ימים הסרטונים נחשפים וחורכים את הוואטסאפ של הקהל הישראלי ומגיעים לכותרות: "רן-לי ספייס בסצנות סקס לוהטות!"

ואז מודיעה רן-לי בסרטון נרגש: "זו לא אני בסרטונים! זה דיפ פייק!" ומתקיימים דיונים על הסכנות שבטכנולוגיה ורן-לי מוזמנת לאולפנים, מביעה זעזוע ומזילה דמעות. היא מקבלת אמפתיה אבל יותר חשוב: צפיות. השירים שלה מתחילים לצבור צפיות. רן-לי עשתה את הקפיצה מהדרג הנמוך לדרג הפחות נמוך לכאורה בלי להתלכלך ולהתבזות. היא הקורבן!

הידוענית הבאה שתנקוט באותה טקטיקה עצמה היא ההפך הגמור מרן-לי. אנסטסיה (רק שם פרטי) היא כוכבת מהדרג הראשון כבר שנים לא מעטות. השירים שלה שוברים את יוטיוב, קמפיינים, תוכניות טלוויזיה, יש לה הכל. אבל היא קצת משועממת. אז יום אחד לה ולבעלה יש תוכנית. גם הם מצלמים את עצמם מזדיינים ומעלים את הסרטונים לרשת. שוב פורצת סערה. ושוב ה"קורבן" מכחישה את אמיתותם של הסרטונים ומזדעזעת מהזיוף אבל כשהמצלמות כבות היא נרגשת מאוד מכך שהסרטון המזויף כביכול צבר מיליוני צפיות בזמן שהיא יכולה להכחיש את אמיתותו.

ואחרי שבארזות נפלה שלהבת, גם אזובי הקיר לומדים את העיקרון. בודדים ואחר כך עשרות ואז מאות מעלים סרטונים לוהטים ותמונות חושפניות לרשת ופשוט מכחישים את אמיתותם. זה זיוף. דיפ פייק. כמו שהיה עם רן-לי ואנסטסיה.

וכך תחזור הפרטיות שלנו למקומה הטבעי. בעולם שבו אפשר בקלות לפקפק באמינות של כל מדיה אין סיבה להסתתר או לחשוש. לא משנה איזו תמונה או סרטון יחשפו, תמיד אפשר להכחיש אותם וההכחשה תהיה אמינה יותר מהמדיה. או שלא, אין זה משנה. כל אדם יוכל להטיל ספק באמיתותם של הסרטונים או התמונות ולכן ערכם המציצני יעלם. 

בנוסף, ככל שהטכנולוגיה תלך ותתפשט יוכל כל אחד לייצר לעצמו פייקים: של השכנה, המורה, הידוענית. הערך המציצני של תמונות העירום יעלם. הן לא חודרות לשום טאבו. הן לא חושפות שום דבר אסור כי יש סיכוי טוב שהן שקריות.

התרבות שלנו עוד לא שם, ובדרך יהיו הרבה זעזועים ושברון לב, אבל השורה התחתונה תהיה זהה: הדיפ פייק יביא אותנו למצב שבו כל אחד יוכל להביט בתמונה או סרטון שלו ולצקצק בבוז: "פייק".

==================

כמה הבהרות בעקבות תגובות מוצדקות שקיבלתי.

 1. אני בשום אופן לא טוען שזה הגון או מוסרי (היום או בעתיד) לייצר פייקים של אנשים אחרים, גם אם קל להכחיש אותם.
 2. גם היום וגם בעתיד זה כנראה יהיה מעליב, משפיל ומבזה למצוא סרטון או תמונה שלך, גם היא זויפה בעליל.
 3. כוונתי במאמר הייתה לטעון שבעתיד יהיה לנו קל להתכחש לכל מדיה מביכה, בין היא מזויפת ובין אם אמיתית וב״הפוך על הפוך״ תהיה בכך הגברה של תחושת הפרטיות ולא אובדנה.

Print Friendly, PDF & Email

8 thoughts on “למה דיפ פייק זה הדבר הכי טוב לפרטיות שלכם”

 1. אני מבין שצריך לקחת את מאמר הדעה ברוח הנכונה, אבל בגלל שמדובר בנושא כבד משקל שווה להתייחס אליו ברצינות.
  לפני מספר שנים נחשפתי למקרה בו תלמיד בית ספר שתל בפוטושופ (כשזה עוד עמד בקדמת הטכנולוגיה) פנים של חברה לספסל הלימודים על הגוף המפורסם של מאיה קליפה.
  כמובן שגם להדיוטות בעולם הפורנו היה ברור שמדובר בהדבקה (טובה ככל שהייתה) ושלצעירה אין חזה משופץ במידה אסטרונומית. זה לא עזר הרבה לנערה.
  ההטרדה המינית שעברה הייתה מוחשית ובועטת. אם מילים מאחורי מקלדת מושוות לסכינים, אז תמונה שווה אלף כאלה.

  1. עכשיו תחשוב שכל התלמידים מזייפים תמונות של כל התלמידות והמורות. זה קצת מוציא את העוקץ, לא? הזיוף הופך מזוועה מטלטלת למטרד סתמי וחסר משמעות.

   1. לא…כל אישה עוברת הטרדות מיניות וזה ממש לא מוציא את העוקץ כשמטרידים *אותך* שנשים אחרות גם הוטרדו.

    חוץ מזה אני מניחה שיותר הגיוני לפחות מכיוונה של המפורסמת הזאת או האחרת לערוך סרטון דיפ פייק שלה ולהפיץ אותו מאשר לצלם סרט סקס אמיתי לא?

   2. חולקת עליך בנושא הזה.
    אולי מבחינתך כגבר זה מוציא את העוקץ, לא אמין, לא מציאותי וכו'
    מבחינת הבחורה/אישה שמקבלת הטרדות ורואה תמונות או סרטונים שלה (אמיתיים או לא) זה לא כזה פשוט וקל.
    במיוחד לא כשהדימוי החיצוני כ"כ חשוב כיום לאנשים, במיוחד לנערים ונערות.

 2. 1. מבחינת פרטיות – מסכים לחלוטין, הוודאות של ווידאו ותמונות תלך בעקבותיה של ידיעת טקסט.

  2. אבל, בדיוק כמו טקסט, אפקט השיימינג והמבוכה שיתלוו לסצנת פורנו מפורטת בכיכוב הקורבן לא ייעלמו לשום מקום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *